Психолог онлайн

Хвороба це мій ворог чи друг?

Поділитись у:

 

       Концепт психосоматики, напевно, вже знайомий кожному. Основна ідея його в тому, що тіло та психіка єдина система і живуть заразом. Ламається десь у точці А і болить в місці В. Найочевидніший приклад ви помічали, коли з кимось посварилися (сфера емоцій) і починає боліти голова (фізичний рівень) або навпаки тільки гарненько покричали на когось і перестав хворіти живіт. Ви можете подумати: «Ось, я так і знав, ця психосоматика пов’язана з якимись неприємними людьми». Ні, це пов’язано зі способом життя, з тим, як організована ваша комунікація із зовнішнім середовищем і коли ви змінюєте внутрішні психічні налаштування, весь організм перебудовується.

       До кожного захворювання варто підходити комплексно – з боку фізики, де вже сформоване стійке новоутворення, яке часто вимагає впливу на тому ж рівні і паралельно досліджувати психічну приховану частину цього айсберга, де правлять почуття.

       Почуття нам потрібні та важливі як маркери потреб. Наприклад, злість може показати два бажання – щось отримати, притягнути до себе або відштовхнути, чогось позбутися, відмовитися. І якщо з якоїсь причини ми ігноруємо свою злість чи інше почуття – дзвіночок, потреба залишається непізнаною але вона все рівно прагне реалізації будь-якою ціною. Тобто не вдалося прямо (усвідомити і вербалізувати) значить іншим шляхом може піти, де говоритиме і показуватиме тіло. Тілесний симптом – це мова спілкування з близькими людьми.

       Уявіть ситуацію, де бабуся приїжджає в гості і починає тискати та заціловувати онука, не поцікавившись чи хоче він її обіймів. Більшість дітей, а іноді й дорослих не усвідомлюють, що непрохана турбота та ласка це насильство і нормальною реакцією буде відштовхнути бабусю. Але правила пристойності, соціальне табу і страх покарання беруть гору, дитина терпить, а наступного разу при появі бабусі з’явиться якась недуга, як спосіб відмовити в контакті. Хвороба ніби дає моральне право на те, що не наважуєтеся озвучити прямо. У даному прикладі висока ймовірність шкірних захворювань. Чому? Шкіра це орган, що відповідає за кордони між організмом і зовнішнім середовищем. Якщо хтось заходить за ваші «стоп лінії», а ви не упізнаєте це як порушення чи є моральна заборона відстоювати своє, сказати словами «достатньо», то тіло спробує допомогти своїм примітивним способом – відштовхнути зовнішнім виглядом. Висип на обличчі немов кричить іншим: «Не підходь. Не чіпай”. Якщо це не спрацює, організм «придумає» нові симптоми, які будуть ефективні саме у вашому випадку. Не існує фіксованих універсальних інтерпретацій, у кожному контексті та індивідуальності треба досліджувати особисто ваш симптом та його послання. Головне питання постає не «Чому він виник?», а «Для чого?» яку потребу він задовольняє? Дає турботу та любов, не підпускає людей і ховає вразливість, допомагає залишатися маленьким і захищеним або щось ще. Найчастіше він допомагає зберігати зв’язок із близькими людьми. Так, ось таким збоченим чином.

       Поміркуйте про сенс свого симптому. Якщо, у вас розлади ШКТ – пошукайте відповідь «Що є у вашому житті, а ви це психологічно не перетравлюєте?» Онкологія – «За що себе з’їдаєте, звинувачуєте? На кого насправді злитесь?»

           Техніка «Дослідження симптому»

       Отже, якщо ви зацікавилися і хочете більше зрозуміти себе, візьміть олівці та аркуш паперу А4.

  1. Намалюйте свою сім’ю. Якість малюнка не має значення, головне схематично відобразити всіх близьких і себе. Розмістіть фігури за своїми відчуттями, не аналізуючи як правильно – хто де знаходиться
  2. Уявіть свій симптом у вигляді якогось образу, тобто якби він матеріалізувався у мультяшного героя, то чим (ким) був би? Хмарою, гномиком, річкою… все, що спаде на думку. Розмістіть його на малюнку.
  3. Подивіться на свій малюнок з боку і розкажіть, що цей симптом (хмарка, гномик чи що) робить із кожним членом сім’ї? Опишіть дію. Наприклад: лякає, захищає, плаче, скаржиться, підносить і т.п.
  4. Що станеться з кожним членом сім’ї, якщо зображений образ симптому зникне? Хто що втратить?

        Трохи вашої уваги до цих питань та функція симптому для вас стане зрозумілішою.         Розвиваючи свідомість і свою психологічну мову, де про бажання можна говорити словами, тілу не треба буде підключатися. Цікавтеся своїм життям більше, ніж хворобою, вона лише маленький пазл вашого устрію буття. Куди тече ваша енергія (увага) то і збільшується.

       Консультація психолога допоможе глибше розібратись з питанням здоров’я  

Перейти до інших постів

Як мати все чого бажаєш

Тест на сумісність з партнером 

Як навчитися казати “ні”